Alimenty
Zakres oraz zasady świadczeń alimentacyjnych reguluje prawo rodzinne. Powszechnie alimenty utożsamiane są z obowiązkowymi świadczeniami rodziców na rzecz dzieci. Należy jednak pamiętać, że w poszczególnych sytuacjach także rodzice czy też byli małżonkowie są uprawnieni do otrzymywania alimentów.
Kwestie opieki oraz utrzymania dzieci rozstrzygane są podczas rozprawy rozwodowej. Sąd w wyroku orzeka nie tylko ustanie stosunku małżeństwa, ale też rozstrzyga kwestię władzy rodzicielskiej oraz kwoty, jaką oboje rodzice są zobowiązani przeznaczyć na utrzymanie i wychowanie wspólnego dziecka. W przypadku podwyższenia bądź obniżenia tych kosztów, należy skierować odpowiedni wniosek do właściwego sądu. Jeśli chcemy uzyskać świadczenia na siebie od dorosłych dzieci bądź byłego małżonka, należy również sporządzić wniosek, w którym wykażemy zasadność roszczeń.
Adwokat z naszej warszawskiej kancelarii świadczy pomoc w zakresie spraw regulowanych przepisami prawa rodzinnego. Zajmujemy się sporządzaniem wniosków oraz odpowiedniej dokumentacji, udzielamy porad prawnych, a także zapewniamy reprezentację adwokata w postępowaniu sądowym oraz przedsądowym.
Czym są alimenty?
W dyskursie publicznym temat świadczeń alimentacyjnych jest szeroko komentowany już od pewnego czasu. Nie każdy jednak wie, czym dokładnie są alimenty, komu przysługują oraz w jakich okolicznościach się je przyznaje. To obligatoryjne, regularne świadczenia, które wynikają z obciążenia danej osoby, najczęściej członka rodziny, obowiązkiem alimentacyjnym. Ich nazwa wywodzi się od łacińskiego rzeczownika „alimentum” oznaczającego pokarm. Jak wskazuje etymologia, ich celem jest zapewnienie niezbędnych środków utrzymania oraz, w miarę potrzeby, także środków wychowania.
Do środków utrzymania zaliczyć można fundusze, które mają na celu zaspokojenie podstawowych bieżących potrzeb m.in. zakupu żywności, leków, ubrań, a także zapłacenie czynszu i zapewnienie rozrywki. Środki wychowania to wydatki, które przyczyniają się do rozwoju psychofizycznego i kulturalnego. Termin ten pojawia się głównie w kontekście alimentów na dzieci. Mogą dotyczyć wydatków, takich jak korepetycje, zajęcia pozaszkolne, czesne. Ustalenie wysokości świadczeń zależy od potrzeb uprawnionego, które zostały uznane za usprawiedliwione, oraz możliwości finansowych zobowiązanego. Konsultacja z adwokatem pomoże przewidzieć jego kwotę.
Obowiązkiem alimentacyjnym najczęściej obejmowani są krewni w linii prostej oraz rodzeństwo. Mogą także dotyczyć dalszych krewnych oraz powinowatych, przy czym krewni bliżsi obciążani są nim przed dalszymi. Najczęściej spotykanym przypadkiem są rodzice wypłacający alimenty dzieciom, ale zdarzają się także przypadki odwrotne. Można spotkać się także z obowiązkiem alimentacyjnym na małżonka, który nakładany jest na przegraną stronę procesu rozwodowego. Pozostałe przypadki można omówić z adwokatem.
Zasady współżycia społecznego w kontekście alimentów
W przypadku alimentów ważne znaczenie pełnią zasady współżycia społecznego. Muszą być zachowane przez osobę uprawnioną do alimentacji. Pojęcie to oznacza zespół norm społecznych, obyczajowych oraz moralnych, a także zbiór wartości panujących w danym społeczeństwie. W przypadku wykazania, że doszło do naruszenia zasad współżycia społecznego, może dojść do oddalenia pozwu o świadczenia alimentacyjne. Nasz adwokat zajmuje się tworzeniem takich dokumentów.
Złamanie zasad współżycia społecznego może w przypadku spraw związanych z alimentami oznaczać:
- zachowanie sprawiające zagrożenie zdrowia lub życia wobec członków rodziny,
- naruszenie godności, dobrego imienia i mienia członków rodziny (np. przemoc słowna, kradzież),
- działania celowe prowadzące do niedostatku (np. hazard),
- działania celowe prowadzące do wnoszenia o świadczenia (np. rezygnacja z pracy).
Radzimy zasięgnąć porady adwokata, jeśli istnieje podejrzenie złamania tychże zasad.
Alimenty na dzieci
Rodzice zobowiązani są do spełniania podstawowych potrzeb dziecka: zapewnienia mu mieszkania, opieki (w tym opieki medycznej) oraz środków niezbędnych do życia, takich jak żywność, odzież. Powinni zapewnić mu także warunki konieczne do prawidłowego rozwoju. Kwestie te nie ulegają zmianie, gdy mowa jest o rodzicach niepozostających w związku małżeńskim i alimentach na dzieci. Właśnie dlatego rodzice małoletnich nie mają prawa się od nich uchylić, nawet w przypadku złej sytuacji finansowej. Zobowiązani się do dzielenia się z małoletnimi każdym dochodem, nawet jeśli jest on niewielki. Oferujemy doradztwo, które świadczy adwokat w sprawach związanych z alimentami na dzieci.
Inaczej sprawa wygląda w przypadku dzieci pełnoletnich. Ich sytuacja prawna w zakresie alimentów nie zmienia się pod warunkiem, że dziecko kontynuuje naukę np. na uczelni wyższej. Rodzic ma prawo do uchylenia się od obowiązku alimentacyjnego na dziecko pełnoletnie, jeśli np. nie zdaje ono egzaminów i tym samym zmuszone jest powtarzać semestr. Ustaje on także, gdy dziecko dysponuje własnym majątkiem. Nasz adwokat rozjaśni wątpliwości w tym temacie.
Czym zajmuje się nasza warszawska kancelaria?
Prowadzimy działania z zakresu prawa rodzinnego. Nasz adwokat świadczy usługi na terenie Warszawy i zajmuje się reprezentowaniem klientów w trakcie postępowań alimentacyjnych. Świadczymy pomoc prawną w składaniu pozwów o przyznanie alimentów, w tym również o ich obniżenie lub podwyższenie, a także całkowite odwołanie się od roszczeń alimentacyjnych. Oferujemy doradztwo adwokata oraz skompletowanie właściwej dokumentacji.